Fotky

Letní Návrat 2016

 

Letní Návrat 2015

Letní Návrat 2014

Zimní Návrat 2014

Letní Návrat 2013

Zimní Návrat 2013 (Krkonoše, chata Petráška)

Tentokrát opět na sněhu. Chata na samotě vzdálená 3km od civilizace a přesto neuvěřitelné jídlo jako z nejlepší restaurace připravené na kamnech na dřevo. Neuvěřitelné! Do toho spousta výletů včetně dobytí snězky a dokonce i hosté, kteří zdolali náročný výstup. Po čase jsme opět připravili i zajímavou psychohru, která slavila úspěch. A k tomu jsme vyhráli olympiádu, lyžovali v noci, zpívali u kytary a někteří z nás se poprvé v životě svezli na sněžném skůtru :-D.

Letní Návrat 2012 (Roháče, Skanzen)

Tým ze zimy a tradiční letní kurz v Roháčích. Do týmu jsme přizvali ještě zkušeného skauta Cenťa, který se ukázal jako kvalitní posila nejen ve zpětných vazbách. Kurz jsme se pokusili udělat více interaktivní, když přednáška, tak od pozvaného hosta a výrazně více workshopů. Část z nich si připravili účastníci sami, takže jsme si vyzkoušeli první pomoc naživo anebo kurz sebeobrany. Hory tradičně krásné. Jedné ze skupinek se podařilo přejít 10 vrcholů (2000m+) za jediný den. A do toho všeho práce pro skanzen, tradiční řemesla, nácvik lidových tanců a večery s kytarou a zpíváním.

Zimní Návrat 2012 (Kremnické vrchy)

Poprvé v zimě, poprvé na běžkách, poprvé pod sněhem, stále na Slovensku. Běžkovali jsme dokonce v noci s baterkami, bloudili na hřebeni a sjížděli sjezdovku. Čekala nás zimní olympiáda, debaty o etice, nácvik rétorických dovedností, speed dating, stavba iglů anebo slavnostní galavečer. Po táboře jsem chtěl na setkání namotivovat organizátory k dalšímu zimnímu ročníku, ale místo toho mě přesvědčili, že chtějí dělat už teď ten letní. Tak tedy dobrá ;-). Zimní Návrat nám tak jako vánoce nadělil novou generaci Návrat organizátorů, která začíná být podezřele mladší než já.

Máme iglú (bez střechy;-))

Máme iglú (bez střechy;-))

Návrat 2011 (Roháče)

Letošní Návrat svou podobou navazoval na styl z roku 2010 a opět se nám na něj podařilo získat velice dobré prostředky od EU. Tentokrát se nám také podařilo odvést více práce pro skanzen a sami jsme si zkusili jaké to je připravovat přednášky. Mimojiné nás natáčela televize, přijela kontrola z EU, místo triček jsme vyrobili polokošile a viděli jsme na vlastní oči přenos z měsíce! A z účastníků tohoto tábora vznikl tým, který organizoval dále Zimní Návrat.

Návrat 2010 (Roháče)

Starší a moudřejší jsme se pustili do příprav druhého Návratu. Teď už jsme měli něco odstudováno a odorganizováno a tak jsme si nastavili vyšší laťku a pokusili se uspořádat takovou malou školu hrou. Vzdělávací akci hravou formou plnou přednášek, zvídavých dotazů, průřezů řady témat a opět pestré směsice česko – slovenských účastníků.

Návrat 2010 byl pro některé organizátory labutí písní, tedy poslední velkou akcí, kterou se rozhodli uspořádat řka, že teď již se budou věnovat svým pracem a povinnostem ;-).Kromě inspirace a nových kamarádství přinesl tento tábor také základ pro nový tým, který se pustil do přípravy třetího Návratu…

Návrat 2005 (Roháče)

První Návrat vznikl obrovskou náhodou, o které vám někdy povím u táboráku. Nicméně měl značný dopad pro řadu jeho účastníků i organizátorů. Stáli za ním Danka, Vero, Žblebt, Peťka, Maťa a Katka. Byli jsme mladí, bylo nám dvacet a Návrat byl pro nás z velké části objevováním toho, co vše je možné předávat a organizovat.

Díky Návratu vznikla čundrácká parta, která následně projela Rumunsko, Černou Horu, Bulharsko, Nízké Tatry a letos plánuje další destinace.Kromě toho poskytl původní Návrat podhoubí pro vznik týmu, který uspořádal nový Návrat o 5 let později.

(sepsal Petr Jarušek)