Ohlasy účastníků

Několik ohlasů z uplnynulých ročníků Návratu:

Návrat. Pre mňa najmä ľudia a vzťahy trvajúce aj za Návrat (ahoj Kšanda). Zimné Krkonoše (letné Roháče sa im istotne vyrovnajú). Koniec môjho života s prokrastináciou, a začatie môjho života s obyčajnou lenivosťou (z lenivosti má človek viac radosti a potešenia). Lektori vysmievajúci sa svojimi príbehmi môjmu malému a obmedzenému pohľadu na svet. Chýbal čakaný aspoň malý pocit vylúčenia, predsa len, Slovák medzi Čechmi. Takže tak.
Jano Hulman

Když jsem četla doporučení a “recenze” než jsem odjela na Zimní Návrat, kterě se hemžily superlativy a jedinci se předháněli jak nejlépe vystihnout báječnou atmosféru minulého Návratu, řikala jsem si, to snad ani není možný, bylo i to až skoro podezřelé :-). Vážení a milý, je to pravda! Od rána do večera ( a od večera do rána) rozhodně nebudete litovat, že jste jeli ! Užijte si to :-).
Eva Hrabalová

Keby som mala volno v skole, tak by som hned sla znovu zazit a vratit sa po letnom Navrate spred pomaly styroch rokov na Navrat tentoraz v zimnej nalade…
Nevahajte, oplati sa!
Martina Svtiková

Návrat 2010 (zasněný pohled)…tam jsem se smála, učila se, povídala si, vytvářela rukama i hlavou, nacházela inspiraci, šplhala po kopcích a zamilovala se. Co víc si přát. Nadšení pro tohle všechno i úsměv při vzpomínce na těch 10 dní mi přetrvávají do dneška.
Štěpánka Peychlová

Hey, guys, vypadá to opět skvěle! Moc ráda bych zase slyšela Terezii i Petra Ludwiga – loni v létě byli výborní, stejně jako další lektoři. O organizátorech nemluvě :-). Moc si to užijte!
Simona Pracná

Jestli sníš o tom strávit týden na chatě přímo na hřebeni Jeseníků, kam se dá dojet jen na běžkách, přes den běžkovat, večer si poslechnout zajímavou přednášku, usínat u kytary v kuchyni jak u babičky a poznat zajímavé lidi, tak není nad čím přemýšlet :-).
Jakub Kulaviak

PRED NÁVRATOM:
Prihlásenie sa na kurz. Zmiešané pocity z neznáma. Strach, že tam nikoho nepoznám.
PO NÁVRATE:
Nadšenie. Hromada zážitkov. Silné priateľstvá. Radosť robiť nové veci. Zorganizovanie ďalších Návratov. Zistenie, že dokážem omnoho viac ako som si myslela.
PS: Myslíš si, že by som bez dobrého dôvodu precestovala takmer 7000 km? Nie!
Našťastie môj dôvod bol vždy jednoduchý – NÁVRAT A ĽUDIA S NÍM SPOJENÍ.
Na váhanie tu jednoducho nie je priestor. Prihlás sa aj ty a zistíš, prečo som to všetko robila
Terka Kšinantová

Jestli se bojíte jet na akci, kde nikoho neznáte, tak vězte, že musíte poznat tyhle lidi: Katarinu, všemohoucí organizátorku, propagátorku, cestovatelku, dobrodruha a inspirativního člověka se spoustou zajímavých zkušeností a myšlenek. Petra, milého člověka, který disponuje spoustou originálních nápadů a aktivit, kterého si obzvlášť slečny zamilují, protože taky skvěle hraje na kytaru, je to obdivuhodný organizátor, od kterého se dozvíte spoustu nových a zajímavých informací v mnoha vědních sférách (pozor v kombinaci s Tomášem je to smrtelná kombinace). A to je další člověk, kterého chcete poznat, protože to je muž, který vás inspiruje, v jeho společnosti budete diskutovat a přemýšlet a budete se zároveň cítit skvěle, protože on se navíc rád usmívá! Markét moc neznám, ale co jsme se jednou potkali, tak jsem si řekla, že ji chci potkat znovu, zaručeně zajímavá osoba a velmi ceněná, zn. inteligentní, inspirativní, milá, přátelská!!! A pak chcete potkat Honzu, protože s ním zažijete bez urážky prdel!! Je to démon, dobrodruh, cestovatel, organizátor, výletník, akční člověk, co má spoustu elánu a energie a pustí se i do nemožného..a taky nosí v batohu rum! A Lucii, tu chcete poznat taky, výborná organizátorka, kreativní osoba, přátelská, zažijete s ní nepředvídatelné, a je velmi empatická, vždy pozná, po čem právě prahnete a udělá maximum, abyste to měli. Navíc je to moje dvojče ségra, a to k dokonalosti stačí!! 🙂 Takže, jedete???? (P.S.Jedete, je správná odpověď.)
Renča Jirásková

Jééééééj ďalší Návrat 🙂
A super organizátorský tííím.. Aj by som vás prišla pozrieť, ale asi to nebude veľmi možné.. (škoda..) (a odkážte prosím za mňa pozdravy vďačnému “brokolicovému” stravníkovi Honza Blé-ovi :D)
Chcela som povedať, že ak je tu nejaký potenciálny účastník, ktorý váha či ísť alebo neísť, nech prestane váhať a chystá batoh, dobrú náladu a otvorí myseľ 🙂 pre nové informácie a spoznávanie 🙂
Náš Návrat bol veľmi špeciálny, aj ten na ktorom som bola ako účastník, aj ten, ktorý som spoluorganizovala (hmmm, to bude asi tým, že každý Návrat je špeciálny :D)
Rozhodne to je akcia, ktorá stojí zato, spoznáte nových ľudí, vypočujete si nové informácie, ktoré vás potenciálne môžu nadchnúť natoľko, že vás to posunie niekam úplne inde, trošku si pocvičíte telo a budete mať príjemne a efektívne strávený čas 🙂
Myslím, že organizátori sa na vás skutočne pripravujú a tešia 🙂
Veľké pozdravy 🙂
Vaša Maka 🙂
P.S. Viem, čo to je behať po školách s plagátikmi a snažiť sa propagovať akciu 🙂
P.S.2. Viem, čo to je, keď si myslíte, že začína horieť kuchyňa (v drevenom skanzene – btw. Žblebt má fakt rýchle reakcie) 🙂
P.S.3. Viem, čo to je, keď si prestrihnete nožničkami pri vyrábaní Camery obscury prst a potom sa s vami švárny šuhaj v ľanovej košeli (Karol – požiarnik telom a dušou) (však treba byť dobovo zladení) dotrepe na pohotovosť (a okolie mierne nechápe)..
P.S.4. Mišo Knitl je zaujímavý človek, couchsurfer a veľký cestovateľ a taký dobráčisko..
P.S.5. Dobre, dobre, už končím..
P.S.6. Užite si to 🙂
Zuzka Makovníková

Super vzpomínky 🙂 určitě doporučuji pokud váháte, moc díky za vše.
Martin Čermák

Pozvánka na Návrat 2013, kde je taky řada ohlasů od účastníků i organizátorů.