Roháče

Toto nádherné pohoří se rozprostírá na území Slovenské republiky a Polska. Náleží do soustavy Karpat a jeho rozloha činí asi 380 kilometrů čtverečních. Od roku 1987 náleží značná část Západních Tater (260 km čtverečních) do Tatranského národního parku (TANAP).

Rohpan2

Podnebí Západních Tater je kontinentální, tzn. studenější zimy a teplejší léta. Průměrná roční teplota se v Liptovské kotlině pohybuje okolo 6-7 °C, na oravské (severní) straně Západních Tater je to 1-2 stupně méně. Průměrná roční teplota nejvyšších poloh se však pohybuje již okolo 0°C !

Rohace_(4)

V Roháčích kralují mohutné vrcholy, které tvoří typickou vysokohorskou skupinu s dokonale vyvinutými glaciálními formami. Nejvyšší štíty vytvářejí nerozlučnou dvojici štíhlých skalnatých vrchů, které se podobají dvěma čertovým rohům a také proto dostaly toto výstižné pojmenovaní.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Západní Tatry jsou cílem lidí, kteří jsou většinou jiní než ti z Vysokých Tater. Přátelštějších a otevřenějších… Zejména mimo hlavní sezónu, kdy sem příjdou jen ti nejskalnější, si zde člověk může velice příjemně a srdečně pohovořit prakticky s každým člověkem, který se zde pohybuje… Dávno pryč je doba, kdy jste mohli projít hlavní hřeben a potkat pouze četné kamzíky a svište, doba, kdy pouze cinkot zvonců v dolinách připomínal přítomnost lidí v těchto jedinečných a kouzelných horách…