Skanzen

Stojíš na úpatí Roháčů, všude kolem lesy, nedaleko šumí potok a před tebou se rozprostírá slovenská dědina jak vyšitá. Malebné dřevěnice, vodní mlýn, kostelík, kejhající husy, pasoucí se koně… Lidovost a tradice je tu cítit na každém rohu. Tak to je Muzeum oravské dědiny v Zuberci.

1536589_10203398444776466_2567508834504167478_n

Muzeum se dělí na víc částí – podle různých koutů Oravy. Je tu Dolnooravský rínok, Hornooravská ulica, Goralské lazy. Najdeš zde i dřevěný gotický kostelík, vodní mlýn, hrnčířskou pec, lisovnu oleje a další technické stavby. Během roku se v muzeu konají lidové slavnosti a svátky, předvádí se zde různá řemesla (například hrnčířství, řezbářství, tkalcovství, drátenictví) a pořádají se tu i folklórní představení lidových tanců a zpěvů.
fotecka

Na poznání celého areálu budeš mít dost času, i když program bude nabitý :-). Můžeš se tu procházet mezi dřevěnicemi, nahlížet do světnic i chlívků, obdivovat krásnou výzdobu kostelíka a taky se třeba brodit v horském potoce, který svůj název – Studená – nenese jen ta pro nic za nic. Kromě toho si možná vyzkoušíš i nějaká řemesla a podíváš se na rázovité vystoupení goralů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Plánek muzea 

mapa1

Bydlet budeme v dřevěnici na kraji skanzenu. Je zde elektřina, postele s matracemi, společenské místnosti. Nedaleko jsou klasické záchody a sprcha s teplou vodou.

Jídlo bude pestré a vydatné :-). Obědy nám bude vařit místní restaurace a snídaně a večeře si budeme připravovat sami. Vegetariánům bude umožněna i bezmasá strava.

Muzeum_oravskej_dediny,_Zuberec-Brestova_(16)

Zdroje: